Dom prefabrykowany

Technologia domów prefabrykowanych, niezależnie od tego, czy są to domy energooszczędne czy pasywne, polega na całkowitym wyprodukowaniu gotowych elementów w fabryce ( głównie w oparciu o technologię szkieletu drewnianego lub stalowego) , a następnie dostarczeniu modułów ( z zamontowanymi oknami czy drzwiami włącznie) do zmontowania na przygotowanej płycie fundamentowej na placu budowy.

Dom prefabrykowany przed rozpoczęciem budowy musi być zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. W związku z tym, że wszystkie elementy są konstruowane jeszcze w fabryce, w czasie budowy nie będzie można zmienić położenia ścian działowych, wymiarów i położenia otworów okiennych i drzwiowych czy położenia i rodzaju instalacji. Na placu budowy wykonywane są jedynie łączenia modułów.

Podpisując umowę o budowę domu prefabrykowanego należy dokładnie sprawdzić, jaka technologia jest stosowana do produkcji modułów i, oprócz podjęcia decyzji o wyborze budowy z prefabrykatów, właśnie technologią kierować się przy wyborze.

Nie bez znaczenia jest także samo usytuowanie miejsca budowy, ponieważ technologia domów prefabrykowanych wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu na placu budowy (tir, dźwig).