Dom z bali

Technologia budowania z bali drewnianych ma niezmiennie od lat wielu zwolenników. Jest stara i sprawdzona (aby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić skansen). Zbudowane w niej domy mają niewątpliwy urok. Odstraszać może tylko cena.

Domy z bali są zdrowe, gdyż dzięki zastosowaniu naturalnego surowca w ich wnętrzu panuje mikroklimat charakterystyczny dla wszystkich technologii opartych na drewnie.

Do budowy domów używa się głównie bali z drewna świerkowego lub sosnowego, w tym bali z sosny polarnej, oraz różnych gatunków topoli lub osiki, olchy i akacji. Kiedyś stosowano okrąglaki, czyli wstępnie obrobione pnie drzew o odpowiednim przekroju i długości. Niewiele się w tej kwestii zmieniło – jedynie grubość bali została doprecyzowana dla różnych budynków. Na przykład, dla domu jednorodzinnego o średnim metrażu grubość (średnica) bala powinna przekraczać 20cm, natomiast dla obiektów typu pensjonat czy restauracja bale powinny być zdecydowanie masywniejsze – powyżej 30cm.

Ważna jest impregnacja. Najkorzystniej jest, kiedy wstępna impregnacja jest wykonywana przed transportem, natomiast właściwa w wybranym kolorze, już na placu budowy.

Jest kilka sposobów łączenia bali. Metoda wieńcowa polega na układaniu ich warstwami, a następnie łączeniu wciętymi czopami (zamkami) na połączeniach poprzecznych i na obłap, wyciętymi wzdłużnie frezowaniami. Jest to bardzo ozdobny system połączeń. Inną metodą jest pióro-wpust ( podwójny, potrójny) i spięcie kołkami dębowymi. Konstrukcja ścian może tez być węgłowa czy sumikowo-łątkowa.

Dawniej ściany domów z bala uszczelniano mchem lub warkoczami słomy. Dzisiaj raczej dociepla się wełną mineralną.
Instalacje prowadzone są między balami – elektryczna w peszlach samo wygaszających ( karbowane rury osłonowe, niepalne).
Domy z bali wymagają projektów dostosowanych do tej technologii.

Niewątpliwie to, co piękne wymaga pielęgnacji. Wybierając tą technologię trzeba liczyć się z kosztami konserwacji, które trzeba będzie ponieść raz na około dwa lata.

Prawidłowo użytkowany dom z bali posłuży kilku pokoleniom.