Kształt lukarny

Lukarna wpływa na wygląd dachu i bryłę domu. Ma także znaczenie dla wnętrza, bo zmienia przestrzeń poddasza. Jak będzie wyglądał wykończony pokój z lukarną. Dach z lukarną wygląda zdecydowanie ciekawiej. Lukarna ma duże znaczenie dla wnętrza domu, powoduje zmianę przestrzeni poddasza. Ma ona duży wpływ na kształt pokoju po wykończeniu.

Lukarny powodują iż pokoje na poddaszu są bardziej doświetlone, ich zadanie więc jest zbliżone do okien połaciowych. Poziom dachu nad lukarną jest wyższy, co powoduje iż na poddaszu jest zdecydowanie więcej miejsca. okno w lukarnie znajduje się na pionowej ścianie, aby wyjrzeć przez nie należy podejść do niego. Z zewnątrz wielkość i kształt lukarn zazwyczaj dopasowany jest do całej bryły budynku. Jeżeli projektantowi zależy na dobrym wyglądzie zewnętrznym domu, musi uwzględnić podczas projektowania lukarn rodzaj i kształt dachu. Patrząc na lukarnę od strony praktycznej, ważna jest jej wysokość i szerokość. Znaczące jest także to, jakie są ścianki boczne lukarny, jeżeli są pionowe, wtedy można lukarnę przykryć niemal dowolnym dachem. Patrząc od strony wnętrza, kształt dachu przy odpowiednio wysokich ściankach nie ma w ogóle znaczenia. Wtedy bez problemu można wykonać płaski sufit. Jeśli jednak zechcemy, można sufit wykonać na kształt dach, jednak lukarna będzie wtedy dużo bardziej skomplikowana i trudniejsza w wykończeniu.

Wyjątkowym pod względem budowy jest lukarna której ściany są niższe od ściany frontowej, jak również lukarny bez ścianek bocznych. Zalicza się do nich owalne typu wole oko, oraz trójkątne. Lukarny tego typu nie mają żadnego zadania jeżeli chodzi o aranżację, wykonywane są tylko w celu doświetlenia pomieszczenia.