Ogólne informacje o bitumicznych gontach dachowych

Gonty są materiałem budowlanym służącym do wykonywania pokryć dachowych. Obecnie niemalże każda firma z branży specjalizująca się sprzedażą takich produktów  posiada je w swojej ofercie. Chociaż jeszcze nie tak dawno drewniana odmiana gontów występowała tylko i wyłącznie na kościołach, lub starych dworkach. Obecnie gont  jest  produktem, coraz częściej pojawiającym się  na dachach domków  jednorodzinnych.  Spowodowane jest to zapewne pojawieniem się nowej lepszej wersji tego produktu jakim jest gont bitumiczny

Bitumiczne gonty dachowe  są  materiałem  niezwykle  atrakcyjnym ze względów praktycznych jak i estetycznych. Jest to materiał który jest niedrogi, lekki, szybko i łatwo się go układa, no i przede wszystkim sprawia, że dach naszego domu ładnie wygląda.  Gontem można  pokrywać dachy  o różnym kącie nachylenia od prawie płaskich do niemalże pionowych. Dzięki elastyczności gontów,  dachy z licznymi załamaniami o skomplikowanej konstrukcji również nie stanowią problemu.

Budowa gontu
Środek gontu stanowi  rdzeń,  który dla pozostałych warstw składających się na jego budowę  pełni funkcję  podkładu nośnego. Włóknina szklana z której wykonany jest rdzeń gontu,  zapewnia stabilność oraz wytrzymałość.  Za szczelność, co za tym idzie trwałość pokrycia odpowiada masa bitumiczna, w której zatopiona jest włóknina szklana. Ważne jest by masa bitumiczna była jak najlepszej jakości. Jej grubość nałożona na włókninę nie będzie miała znaczenia w przypadku gdy będzie ona złej jakości. Warstwę wierzchnia gontu stanowi posypka mineralna. Jej warstwa chroni masę bitumiczną przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz przed jej nadmiernym rozgrzaniem. Od rodzaju posypki zależy kolor gontu. Może on być cieniowany, jednolity, bądź melanż czyli pomieszanie drobin granulatu w różnych kolorach. Spodnią część gontu stanowi posypka drobnoziarnista bądź folia, dzięki której ułożone w paczce gonty nie będą się do siebie przyklejały.

Na forach internetowych można zauważyć że ludzie, którzy położyli na swoim dachu gonty bitumiczne są z nich w zdecydowanej większości niezwykle zadowoleni i polecają ten materiał innym. Można więc śmiało stwierdzić, że bitumiczne  gonty dachowe cieszą się coraz większą popularnością oraz że  ilość ludzi, którzy będą chcieli wykorzystać go podczas budowy będzie cały czas się zwiększała, a ilość sprzedawanych gontów będzie rosła.