Skuteczne odwadnianie

Aby stwierdzić jaki rodzaj rynien zamontować, musimy posiadać wiedzę na temat powierzchni z której chcemy odprowadzić wodę.

System rynien ma za zadanie bezproblemowo odprowadzić wodę w bezpiecznej odległości od ścian budynku. Dlatego wszystkie składowy tego systemu muszą być prawidłowo skompletowane. Przed zdecydowaniem się na system rynnowy, powinniśmy policzyć efektywną powierzchnię dachu, jest to powierzchnia z której należy odprowadzić wodę. Taka wiedza pozwala na odpowiedni dobór wielkości rynien i rur spustowych. Bez większych problemów taki system można dobrać do dachu dwuspadowego, sytuacja jest trudniejsza przy dachu wielospadowym z lukarnami. Warto zapoznać się z tabelami, dostępnymi w punktach sprzedaży, które pomagają w rozmieszczeniu rur spustowych.

Zdecydowanie trudniej odprowadzić wodę deszczową z dachów wielopołaciowych, w tym przypadku w niedużych odstępach należy umieścić kilka narożników rynnowych. Woda deszczowa podczas przepływu przez te narożniki wyhamowuje i wolniej płynie rurami spustowymi. Dlatego wskazany jest montaż w tym miejscu rurę spustową.